FENG - SHUI
Učení o harmonii kolem nás
Feng shui vzniklo před 6 tisíci lety a je součástí Mystické kultury Číny. Účelem je přivést dohromady dva světy - svět země a svět nebe, tedy svět fyzický a svět neviditelný, vibrační. Feng shui řeší konkrétní prostor, konkrétního člověka a jejich energie a snaží se je sjednotit do jediného celku.
Podle Feng shui se mohou tvořit stavby od samého projektu, umístění do krajiny nebo pozemku, uspořádání pokojů podle funkcí, návrh barev, materiálů doplňků, atd., tak i harmonizaci, doladění energií již hotových staveb, bytů v panelových domech, kde již nelze měnit uspořádání a zařízení místností.
Pokud má člověk dostatek energie, takzvaně na rozdávání, jeho tělo úbytek energie v neharmonickém prostředí automaticky doplní.
V případě, že člověk je z práce a života unavený, neharmonické prostředí mu ještě energii odebere. A to platí ještě více pokud je člověk nemocný.
Jak vám může Feng-Šuej pomoci?
Feng šuej se zabývá studiem energií nebe a země ve vtahu k člověku.
Především vám přinese do všech oblastí života harmonii – rovnováhu. Harmonické prostředí = energie
Svými náměty vede k docílení harmonie člověka s přírodou, s prostorem ve kterém žije a který ho bezprostředně ovlivňuje – byt, dům, kancelář a zahrada
Nejvíce se lidé obracejí na Feng-Šuej, když nejsou spokojeni se svými partnerskými vztahy, v rodině a na pracovišti.
Další velké témata je bohatství – majetek, peníze, kariéra.
Podle legendy kdysi žili tři císařové, kteří se převážnou měrou zasloužili o nastolení řádu vesmíru.
Prvním byl císař Fu Si, který prý objevil přípravu pokrmů pomocí ohně, a jako první zformuloval učení o jin a jang. Prezentoval je jako přerušenou či nepřerušenou linii a systém 64 hexagramů Knihy proměn.
Druhý císař, Šen Nung, naučil lidi základům zemědělství a aplikoval učení jinu a jangu na výživu a pěstování rostlin v rámci střídání cyklů. Poznal účinek léčivých rostlin a sestavil první velký herbář.
Třetí císař, Chuang Ti, známý Žlutý císař, posunul učení svých předchůdců ještě dále a aplikoval učení o jinu a jangu a sezónních vlivech na lidské tělo a jeho zdraví - na systém meridiánů a tok energie čchi v těle, a vytvořil akupunkturu, šiacu a makrobiotickou medicínu. Zůstala po něm kniha o vnitřních orgánech, I Ťing.
Původní čínští geomanté z pověření císařů vyhledávali tzv. dračí žíly (energetické proudy) a podzemní vodní toky. Podle jejich zjištění se následně řídila poloha a orientace zakládaných měst a paláců. Principy Feng shui se využívaly i přímo ve stavitelství.
Posvátná geometrie v Evropě
V našem západním světě se soulad a harmonie uplatňovaly při stavbách zejména náboženských staveb. Tajná symbolika čísel, moudrosti o silách je sjednocená v Posvátné geometrii, která byla podle dochovaných materiálů a staveb součástí vědění všech starých vyspělých civilizací. Rozvinula se především v Egyptě, ale také v Evropě, v antice a gotice ( Katedrála v Chartres ). Na českém území jsou také postaveny stavby tohoto typu. Posvátná geometrie čísel, kompozice půdorysu, využití konstrukce v božském poměru zlatého řezu, plné násobky poměrů poloměrů jednotlivých užitých kružnic, to vše má od počátku jak formální tak symbolicky obsahové kvality. Tajná symbolika čísel byla použita při stavbách vyššího sakrálního charakteru, které projektoval a postavil náš barokní mistr stavitel Jan Blažej Santini Aichel podle principů Posvátné geometrie. Například Benediktinský klášter v Rajhradě, Poutní kostel Jména P. Marie ve Křtinách u Brna, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, a mnohé další stavby.
Oblastmi uplatnění harmonie čísel nalezené v řádu přírody byly zejména ve stavitelství, vědě a hudbě.
Komplex bodových silových center
- 1 (monáda) - jednost, bod, střed, ze kterého všechno vychází
- 2 (diáda) - dualita, popisuje rozdělení i sjednocení (polarita, přímka)
- 3 (triáda) - sjednocuje protiklady, trojúhelník vymezuje plochu
- 4 (tetráda) - čtyři trojúhelníky tvoří čtyřstěn, který vymezuje prostor
- 5 (pentáda) - symbol života a dokonalosti - tajné znamení, jehož konstrukce byla po staletí tajena, středem je pěticípá hvězda nakreslená jedním tahem - pentagram
- 10 (dekáda) - zahrnuje v sobě všechna ostatní čísla a tedy i celý vesmír
- Strom života - kabalistický symbol - představa o stvoření vesmíru. Pozorování hvězdné oblohy - 12 znamení, Měsíc a Slunce, 5 planet (Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn) pohybující se jiným způsobem než ostatní planety. Zakomponováním těchto prvků vzniká geometrický obrazec - strom života.
- Zlatý řez - je vyjádření poměru části k celku. Menší část je ve stejném poměru k větší jako poměr větší části k celku. Poměr zlatého řezu je číselně vyjádřen jako 1:1,6180339. Poměr pro zlatý řez lze spočítat také jako poměr každé dvojice sousedních čísel Fibonacciho posloupnosti. Ta je dána tak, že, součet dvou předchozích čísel dává vždy výsledek čísla následujícího. Zlatý řez tvoří proporce lidského těla, pentagram, květy rostlin, větve stromů i řek. Ze zlatého řezu vyplývající "zlatá spirála" představuje například tvar galaxií nebo ulity měkkýšů. Zlatý řez a jiné znaky posvátné geometrie jsme mohli znovuobjevit ve filmu Šifra mistra Leonarda
Tvůj život závisí pouze na Tobě.
Život Ti obstará plátno, ale malovat už
musíš sám.