Použité ingredience seřazené podle abecedy
1. Acetyl hexapeptide – 8 Enzymový, protivráskový, netoxický, patentovaný přípravek, s účinky na kůži velmi podobným Botulínu. Pomocí enzymu Acetyl hexapeptide – 8 se zablokuje v kůži přenos enzymových informací k mimickému svalu a nedojde k jeho smršťování. Ideální především na oblast kolem očí. V kosmetologii má významný protivráskový účinek.
2. AHA (alfy hydroxy kyseliny) – jsou glykolové kyseliny, většinou chemickou cestou vyráběné z cukrové třtiny, citrusů, jablek a hroznů. Používají se jako významný exfoliační přípravek k důkladnému odstranění povrchové rohoviny. Běžná koncentrace je asi 20‐30% a pH3,0. Významný je i efekt překyselení vrchní vrstvy kůže, který není příznivý pro množení patogenních kultur.
3. Algae extract – extrakt z mořských řas – je bohatý na železo, zinek, magnezium, měď, křemík. Extrakt je bohatý na kyselinu algovou, proteiny, manitol, jód, cukry, mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Známe asi 25 000 druhů řas, jsou významným zdrojem minerálů. Zjemňují, uklidňují, hydratují a dá se říci i „detoxikují“ pleť. Mají jemné modelážní účinky.
4. Alantoin – látka, která v přírodě vzniká při metabolických proteinových procesech, například v kaštanu koňském. Pro kosmetické účely se připravuje chemicky. Je netoxická a velmi podobná rostlinné formě. Alantoin zjemňuje pleť, zvyšuje hydrataci, má významný protizánětlivý účinek, zvyšuje odolnost citlivé pleti. V kosmetice má významné místo a velmi široké uplatnění do mnoha pěstících přípravků.
5. Almond oil – mandlový olej – se pro kosmetické účely smíchává z hořkých a sladkých mandlí. Olej je velmi jemný, nevysušuje pleť, dobře se roztírá, je bohatý na linoleovou kyselinu a účinkuje i jako výborný emulgátor. Pro své velmi kvalitní vlastnosti se hodí na přípravu masážních krémů a pleťových masek.
6. Aloe vera – existuje přes 300 druhů a účinky aloe znali již staří Arabové, Sumeřané a Egypťané. Pěstil se jimi Nefertiti i Kleopatra. Rostlina obsahuje velmi účinné polysacharidy, enzymy, proteiny, saponidy,steroly, vitamíny a cukry. Výrazně detoxikuje, hydratuje a zjemňuje pleť, je nejvýznamnější ochránce před škodlivými účinky UV záření. Je uznávaným omlazovačem pleti využívaným nejen v kosmetologii, ale i ve zdravotnictví a dietologii.
7. Althea oficinalis ‐ ibišek římský – sléz extrakt ‐ bohatý na zvlhčovače, polysacharidy, pektiny, enzymy, cukry a steroly. Schopnosti vytvářet velmi jemný slizovitý film se využívá k pěstění kůže na celém těle. Je vhodný na zklidnění, hydrataci a regeneraci. Významně pomáhá i zlepšit kondici kůže po slunění.
8. Arbutin‐ látka , která se získává z medvědice lékařské. Arbutin startuje tvorbu enzymu Thyrosinasa, pomocí tohoto enzymu dojde ke snížení aktivity melaninových buněk a tvoří se méně kožního barviva. Používá se do bělících gelů a krémů, na projasnění až vybělení pleti.
9. Argan ‐ strom planě rostoucí v Maroku z jeho plodů se získává olej, který je velmi bohatý na vitamín E – významný antioxidant. Olej navrací suché pleti ztracenou rovnováhu, zpomaluje stárnutí a zkvalitňuje regeneraci. Napravuje rozštěpené konečky vlasů a zmírňuje lámavost nehtů. Výrazně zvláční i pleť poničenou opalováním.
10. Arnica montana extrakt (arnikový extrakt)‐rostlina z vysokohorských pastvin a mokřadů. Její účinky jsou známé po staletí. Obsahuje flavonoidy, karotenoidy a silice. Má významný účinek při hojení ran, regeneruje, stimuluje tvorbu nových tkání. Používá se i na omrzliny a má lehký dezinfekční účinek.
11. Aronia melanocarpa ‐ temnoplodec pěstuje se jako zahradní keř a má plody podobné jeřábu. Plody jsou bohaté na vitamín C, PP, B a mnoho vzácných stopových prvků, jako je železo, flór a mangan. Posiluje imunitní systém, chrání před útoky volných radikálů, obsažené látky jsou důležité i pro kvalitní činnost štítné žlázy. Je vysoce ceněným antioxidantem a vydatným zdrojem vitamínu C.
12. Avena sativa (ovesné proteiny)‐ extrakty jsou bohaté na proteiny škroboviny, kyselinu křemičitou, saponidy, vitamíny řady B, flavonoidy a stopové prvky. Používá se při přípravě kosmetických produktů proti stárnutí. Významnou roli mají v protivráskových přípravcích a jsou vhodné i pro velmi citlivou pleť
13. Avocado oil – avokádový olej získávaný z avokáda je bohatý na kyselinu palmovou a oleovou, obsahuje fytosteroly, vitamíny A+D magnezium, fosfor a draslík. Olej je výborný emulgátor, má protivráskové účinky, zkvalitňuje metabolismus, vyhlazuje a uklidňuje pleť. Výborný do přípravků na suchou a náročnou pleť a také do krémů po opalování.
14. Barley extract (extrakt z ječmene) – obsahuje flavonoidy, stopové prvky, má lehké adstringentní a zjemňující účinky. Klidní a také významně přispívá k regeneraci pleti. Vhodný i do přípravků na porézní a citlivou pleť.
15. Bearberry extract ‐ medvědice lékařská – roste v severní Evropě a Americe, listy obsahují látku Arbutin, vhodnou především k bělení pleti. Je však bohatá i na alantoin, esenciální olej, třísloviny a polyfenoly. Používá se do bělících a klidnících kosmetických přípravků.
16. Beech germ (fagus sylvatica) extract ‐ bukový extrakt – je bohatý na peptidy, polyfenoly, minerální soli magnesia, křemíku, vápníku a hořčíku. Zlepšuje okysličování a proteinovou syntézu, vyhlazuje kožní reliéf. Používá se do omlazujících, klidnících a protivráskových přípravků
17. Bio‐Bustyl ™‐ chemicky vyvinutý přípravek, k formování postavy, především prsních partií. Obsahuje sójové proteiny a oligopeptidy. Stimuluje fibroblasty k lepší tvorbě elastinu a kolagenu. Používá se jako aktivní regenerátor k zpevnění povadlých kožních partií.
18. Biotin ‐ C10H16N2O3S – vitamín H ‐ chemická látka, obsažená např. v játrech, nebo vaječném žloutku. Podílí se významně na metabolismu buněk. Určuje kvalitu kůže, vlasů a nehtů. Funguje jako „stavební materiál“. Přidává se do protivráskových krémů a také například šampónů na vlasy.
19. Bisabolol – extrakt z kořene heřmánku, s jemnou květinovou vůní. Výborně uklidňuje podrážděnou pleť, má významné protizánětlivé účinky. Hodí se na přípravu kosmetických prostředků pro všechny věkové kategorie. Zvlášť významný je svým klidnícím účinkem i pro malé děti.
20. Borage oil – Brutnák lékařský – bylina s lehce okurkovou vůní, pocházející ze středomoří. Obsahuje draslík, vápník, mastné kyseliny, vitamíny řady B a C, sacharidy, allantoin, silice alkaloidy, betakarotény, zinek a železo. Má mnoho možností využiti, nejen do krémů a mastí, ale například i do rtěnek a mýdel.
21. Butcher’s broom extract – Listnatec kopinatý, keř rostoucí v západní Evropě a jihovýchodní Asii, obsahuje velmi účinné esenciální oleje, flavonoidy rostlinné steroid a venotonika. Extrakty se přidávají do přípravků na citlivou a kuperózní pleť a do zeštíhlujících přípravků. 22. Caffeine – Kofein – alkaloid látka obsažená v kávě, kakau a čaji. Alkaloid zrychluje mikrocirkulací i, a proto se používá především při ošetření celulity a pro zvýšení účinku dalších přidaných aktivních látek.
23. Calendula officinalis extract – Měsíček lékařský letnička pocházející z jihu Evropy. Obsahuje terpeny, silice, flavonoidy, karotenoidy a saponidy. Má protizánětlivé, lehce protiplísňové a potopudné účinky, zastavuje krvácení, urychluje hojení, zjemňuje a zvláčňuje pleť. Přidává se velmi často do přípravků na zklidnění, vyhlazení a rekonstrukci pleti.
24. Cascara buckthorn - rakytník, nebo řešetlák, rostlina hlavně známá po staletí z lidového léčitelství, velmi bohatá na vitamíny A, B, C, D, F a K, třísloviny, aminokyseliny, silice a bio stimulátory. Má také baktericidní účinek na kůže a sliznice. Pro vysoký obsah vitamínu C je často nazývaná citrónem severu. Zvyšuje odolnost a obranyschopnost. Přidává se do všech druhů kosmetiky
25. Castor oil – rycínový olej – získává se ze semen Skočce obecného, (strom rostoucí v Africe). Je bohatý na triglyceridy a mastné kyseliny. Používá se v kosmetice jako emulgátor a na zjemnění a zvláčnění.
26. Caviar extract – Kaviárový výtažek – získává se z černého kaviáru. Je velmi bohatý na aminokyseliny, izolecitiny, lysiny, obsahuje cholesterol a lecitin. Z vitamínů má vysoký obsah A, B1, B5, B6, B12, niacinu, a kyseliny folové. Obsahuje stopové prvky kalcium, magnesium a draslík. Vysoce koncentrovaný koktejl proteinů, lipidů, vitamínů a minerálů je zdrojem energie, zjemňuje, zvláčňuje, hydratuje a celkově revitalizuje pleť.
27. Centella asiatica extract ‐ Pupečník asijský v Asii nazývaný gotu kola, a ceněný jako elixír mládí více než ženšen. Obsahuje flavonoidy, triterpenoidy a saponidy. Má blahodárný vliv na pojivové tkáně, zlepšuje stav podkoží a kondici cév, podporuje hojení ran a keloidních jizev, pomáhá v boji s celulitou. Významně posiluje imunitu!
28. Ceramides – ceramidy jsou sfingolipidy a mastné kyseliny, přirozeně obsaženy i v kůži. V epidemické vrstvě pomáhají spojovat a upevňovat, zároveň jsou důležité pro hydrataci pokožky. Používají se především pro suchou a náročnou pleť, na zvláčnění kůže a udržení hydratace.
29. Chitosan – polysacharid, který se vyrábí a z chitinu a ten se nejčastěji získává z vnějších schránek mořských korýšů. Má schopnost na sebe vázat vodu, ale i těžké kovy a jiné toxiny. V kosmetice se používá na hydrataci a zjemnění pleti. Velmi často se přidává i do dekorativní kosmetiky.
30. Cocos nucifera oil – kokosový olej – v jižní Asii se vyráběl z rozemleté kopry –(sušený mletý kokos), dnes se lisuje z čerstvého kokosu. Olej obsahuje 60‐67% tuků, 20% glycidů, 8%proteinů. Bod tání je 23 – 26°C. Je vynikající zvlhčovač a zjemňoač. Přidává se do základů pěstící kosmetiky a tvoří i významný základ pro tělové přípravky.
31. Codium tomentosum extract – mořská řasa zelená – extrakt obsahuje polysacharidy, glukuronikovou kyselinu, cukry minerály, proteiny, beta hydroxy kyseliny. Výborně udržuje v pleti hydrataci s dlouhodobým účinkem. Používá se jak do krémů, tak I do bezolejových kosmetických přípravků.
32. Coenzym Q10 – umbiqinon – chemická sloučenina, nalézá se téměř ve všech živých organismech. Hraje významnou roli při metabolismu buněk, čistí buňky od volných radikálů. Zabraňuje předčasnému stárnutí a je velmi významný antioxidant. V kosmetice se užívá do protivráskových produktů, na podporu buněčné vitality a do přípravků po opalování a solárování.
33. Collagen – kolagen v kůži je produkován fibroblasty. Je to extracelulární ve vodě nerozpustná bílkovina, tvoří asi 25-30% proteinů savců. Kolagenová šroubovice je sestavovaná z jednoduchých aminokyselin, jako je glycin, prolin a hydroxylysín, za účasti vitamínu C. V kosmetice podporuje elasticitu kůže a významně zadržuje vodu. Používá se jak ve vodných hydratačních roztocích, tak i v gelech a krémech na hydrataci a proti vráskám.
34. Colostrum – mlezivo – mléko nadojené 3-5 dní po narození telátka. Vysoký obsah minerálů, vitamínů, bílkovin a látek chránících imunitu. Má vynikající protivráskové účinky, zpevňuje kůži, projasňuje a omlazuje. Přidává se do kosmetických přípravků pro zralou a náročnou pleť.
35. Cranberries – brusinky, rostou spíše na severu Ameriky a Evropy. Jejich blahodárné účinky znali už indiáni. Jsou zdrojem přírodních látek, které brání pomnožování bakterií, především E koli. Obsažené polyfenoly a vitamín C fungují jako silný antioxidant. V kosmetice si ceníme rekonstrukční účinky obsažených omega 3 a6 mastných kyselin. Brusinky se přidávají nejen do tělových krémů a masek, ale i do zubních past a klidnících obkladů.
36. Cupuaçu butter - máslo cupuacu – se získává z plodu stromů rostoucích v Brazilských pralesích. Máslo má vyvážený obsah nasycených a nenasycených mastných kyselin, především kyseliny oleové. Pro svoji jemnost, schopnost vázat vodu, dobrou vstřebatelnost a UVA a UVB ochranné vlastnosti se používá do kosmetických krémů na zjemnění a zvlhčení pleti, do opalovacích přípravků a krémů po holení
37. Decyl Glucoside – neionogenní tenzid, získávaný z kokosového oleje. Má schopnost vytvářet jemnou pěnu s vysokou mycí účinností. Glukosid je pletí dobře snášen a také minimálně narušuje rovnováhu kůže. V kosmetice se používá především do jemných mycích přípravků.
38. Dihydroyacetone DHA – esenciální mastná kyselina, vzniká při fermentaci glycerínu. Je rozpustná ve vodě a je součástí buněčných membrán. Při kontaktu z kůží se barví do zlatohněda. Tohoto se využívá v samoopalovacích přípravcích. Po nanesení na povrch těla se kůže během 3 - 4 hodin zbarví do opáleného tónu a do dvanácti hodin naplno rozvine svůj účinek.
39. Edelweiss - Alpská protěž, přezdívaná plesnivec, lví tlapka, nebo panenské slzy roste ve vysokohorském prostředí a dokáže se chránit před účinky UV záření, extrémního sucha, silných větrů a mrazivých zim. Umí chránit pleť před účinky stresu, posiluje tkáně a zabraňuje enzymům v narušování jejich rozvoje, působí protizánětlivě, chrání lipidy v buněčné membráně, působí antioxidačně a napomáhá zpomalit celkové příznaky stárnutí kůže.
40. Echinacea purpurea – Třapatka nachová pochází ze Severní Ameriky. Esenciální olej, který se z ní vyrábí, obsahuje estery mastných kyselin, polysacharidy, terpenické alkoholy, silice a třísloviny. Aktivuje buňky zodpovědné za imunitní obranu organismu, dokonce i proti virům a plísním. V kosmetických přípravcích zjemňuje pleť, bojuje proti infekcím, napomáhá při rekonstrukci pleti.
41. Echium plantagineum oil – Hadinec jitrocelovitý – bohatý na rekonstrukční, omega 3 a 6 mastné kyseliny. Obsahuje kyselinu steárovou a gamalinoleovou. Zlepšuje celkový stav pleti. V kosmetice se také využívá rekonstrukční účinek oleje. Přidává se do přípravků na citlivou a
křehkou pleť, do protivráskových krémů, na zjemnění náročné pokožky i v okolí očí.
42. Ectoin – látka, jíž jsou obaleny některé baktérie, zabraňuje vysušování a chrání před UVA a UVB zářením. Ectoin použitý v kosmetologii posiluje imunitní systém v pleti, zabraňuje hlubokému vysoušení, působí jako protivráskový faktor, chrání před účinky UV záření, zvlhčuje a stabilizuje pleť. Používá se jako ochranný přípravek před škodlivými účinky světla a jako protivrásková prevence.
43. Elastase Inhibitor – přípravek vyvinutý technologicky ze sóje. (Sója obsahuje fytoestrogeny, inhibitory proteáz, upravuje srážlivost krve ničí viry.) Elastase inhibitor upravuje hemodynamické vlastnosti krve, posiluje odolnost elastinu a kolagenu, a chrání před účinky UV záření. Používá se do přípravků na podrážděnou pleť, na péči o oční okolí a do poopalovacích krémů.
44. Erythrulose – biotechnologický přípravek na bázi cukrů, rozpustný ve vodě. Pomocí reakce s aminokyselinami v kůži vytváří barvivo, které se udržuje na vrchních vrstvách pokožky. V kosmetice se přidává do opalovacích a samoopalovacích přípravků a prodlužuje opálení.
45. Farnesol – přírodní organická sloučenina, má specifickou antibakteriální aktivitu, proti grampozitivním mikrobům, zodpovědným za tělesný zápach. Je přítomný i v mnoha esenciálních olejích, například citronelovém, neroli,bramboříkovém, tuberole, růžovém a dalších. Používá se do deodoračních přípravků a přípravků pro nečistou pleť.
46. Fig – fíkový extrakt Fíky jsou teplomilné rostliny, ideálně se jím daří ve středomořském klimatu. Jejich přirozená vlastnost chránit se před zničujícími paprsky slunce, jim dává schopnost bránit svými účinnými látkami, před projevy oxidačního stresu i kůži. Fíky obsahují proteiny, tuky, sacharidy, vlákninu, vápník, fosfor a železo. Jsou bohaté na vitamíny B+C, pro kosmetiku důležité flavonoidy rutin a kvercetin. Tyto látky mají antioxidační a regenerační účinek a jsou výbornými zbraněmi v boji s volnými radikály a stárnutím buněk
47. Ginseng extract‐ Ženšenový extrakt – výtažek z kořene, kteří znali již Číňané a velmi si jej cenili jako léčivku. Zjistili, že při styku z kůží dochází k podstatnému zkvalitnění a prokrvení povrchu. Dodnes je extrakt z kořene této byliny ceněn pro vysoký obsah ginsenosidů, polysacharidů, minerálů vitamínů a bílkovin. Odbourává volné radikály, má hydratační a regenerační účinky. V kosmetice se přidává do přípravků na stárnoucí pleť a do vlasových regeneračních přípravků.
48. Ginkgo tree – jinan dvojlaločnatý strom, který patří mezi nejstarší rostliny na světě, může se dožít až 2000 let. Je to jehličnan, jehož jehličí vypadá spíše jako listy. Obsahuje flavonoidy, antioxidanty účinné proti volným radikálům a terapeny, fungují jako antikoagulanty. Má příznivý vliv na uvolnění napětí cév, prokrvení a povzbuzení nervového systému. V kosmetice se používá do mnoha přípravků, především na zlepšení prokrvení, regeneraci a revitalizaci kůže.
49. Glycerol – glycerín je chemická sloučenina, je to trojsytný alkohol. V přírodě je součástí rostlinných a živočišných tuků. Je bezbarvý, bez zápachu, má nasládlou chuť a je rozpustný ve vodě. V kosmetice se přidává především do hydratujících přípravků a funguje i jako výborný emulgátor. Používá se nejen do krémů, ale i do přípravků na mytí, holení, také do zubních pat a ústních vod.
50. Horse chestnut extract – extrakt z kaštanu koňského. Kaštan pochází z Horských lesů na Balkáně, výtažky obsahují saponidy, zejména aescin, kumariny a flavonoidy. Má výrazné klidnící účinky, snižuje dráždivost kůže, snižuje napětí a klidní cévní zakončení. V kosmetice je součástí přípravků na citlivou, kuperózní a dráždivou pleť. Přidává se nejen do krémů a vod, ale i do šampónů.
51. Helichrysum arenarium – smil písečný roste ve střední Evropě a střední Asii. Obsahuje hořčiny, třísloviny, kumariny a karotenoidy. Umí působit antibakteriálně a antivirově. Má regenerační účinky a zvyšuje obranyschopnost imunitního systému. Přidává se do regeneračních přípravků pro náročnou pleť.
52. Hyaluronic acid – hyaluronová Kyselina – Síranový glukosamin, je jednou z hlavních složek mezibuněčných prostor v těle.Slouží jako vodní rezervoár. Sodná sůl hyal. kyseliny má velmi malou molekulovou hmotnost a proto je schopna pronikat do kůže a brát s sebou vodu a další aktivní látky. Pro velmi dobrou snášenlivost a vysokou schopnost hydratace má širokou škálu uplatnění. V kosmetice ji pro schopnost vysoce hydratovat přidáváme do denních, nočních, poopalovacích, přípravků, do vlasové kosmetiky a přípravků na holení.
53. Hydrolyzed lupin protein – výtažek z Lupiny. Lupina pochází ze středomoří a najdeme ji na loukách a pastvinách. Bohatá je na glutamíny peptidy a oligosacharidy. Zlepšuje syntézu peptidů a lipidů, zlepšuje ochrannou funkci pleti. V kosmetice se přidává do regeneračních a antistresových přípravků, především pro náročnou a namáhanou pleť.
54. Hydrolyzed silk – hydrolyzovaný hedvábný protein – Proteinové hedvábné vlákno se získává ze zámotku bource morušového. Pro zlepšení vstřebatelnosti se vlákno upravuje řízenou hydrolýzou (rozdrcením). Obsahuje pružný fibroin a sericin, který působí jako cement. Hedvábné proteiny v kůži vážou vodu a zvyšují elasticitu. Tato vlastnosti se využívá při přípravě hydratujících kosmetických produktů.
55. Imperata cylindrica root extract – výtažek z kořenů trávy Imprerata cylindrica , která pochází z východní Asie, je bohatý na draslík a na 3dimethylsulfopropionate (DMSP). Vysoce hydratuje, poskytuje suché pleti 24 hodin vlhko. Přidává se do krémů, gelů make-upů a tělových přípravků.
56. Iris florentina root extract – výtažek z kosatce – kořen kosatce je velmi bohatý na izoflavony, udržuje vlhkost a má významnou protivráskovou funkcí. Kvalitní izoflavony stimulují tvorbu kolagenu a elastinu ve fibroblastech. Posilují kožní bariérovou funkci, zjemňují vrásky, vypínají (žehlí) kůži. Užívá se do antistresových a protivráskových přípravků, především pro zralou pleť.
57. Jojoba oil – Jojobový vosk – se získává ze zralých semen jojobového keře, lisováním za studena. Keře rostou především v Mexiku a na jihu severní Ameriky. Mechanicky lisovaný tekutý vosk se pro lepší trvanlivost rafinuje. Je zdrojem nenasycených mastných kyselin, extrémně odolných proti oxidaci. V kosmetice má velmi široké použití, do mýdel, tělových i obličejových přípravků, do šamponů, rtěnek, make-upů a dalších.
58. Jojoba wax pearls – Jojobové voskové perly – z jojobového vosku se procesem hydrogenace za pomoci tepla a tlaku vyrábějí tvrzené voskové perly. Používají se především jako abrazivum, na odstranění rohoviny na těle i obličeji. Jsou nedráždivé a brousí velmi šetrně.
59. Kaolin Tera alba – vzniká zvětráváním hliníko‐silikátových nerostů. Těží se v mnoha zemích světa. Jeden z nejkvalitnějších pochází z Francie. Má schopnost vázat velký objem tekutin, olejů, toxických látek a váže ne sebe nečistoty. V kosmetice se používá do zubních past, brusných a čistících krémů a pleťových masek.
60. Kombucha – nápoj dlouhověkosti, známý z Ruska a Číny. Vzniká kvašením slazeného černého čaje. Při tomto procesu dojde k tvorbě a symbióze dvou mikroorganismů. Spojí se účinky kyseliny octové a kvasinek. Kombucha obsahuje aminokyseliny, vitamíny B, aktivní enzymy a polyfenoly. Zlepšuje celkový stav kůže, zjemňuje, posiluje a projasňuje. Používá se jako anti-aging k rejuvenalizaci a projasnění do všech kožních produktů.
61. Laminaria digitata extract – výtažek z velké hnědé mořské řasy, s kaučukovitou strukturou. Řasa roste v pobřežních vodách východní Asie. Obsahuje alginovou kyselinu, aminokyseliny, bílkoviny, manitol, jód, stopové minerály a vitamíny. Obsažené aktivní látky a organický jód mobilizují tělní kapaliny v kůži, stimulují krevní oběh a detoxikují. Významný účinek mají v boji s celulitou, proti stárnutí kůže a v lázeňství.
62. Lavender oil – levandulový olej získává se lisováním. Levanduli se výborně daří v oblasti středomoří. Je bohatá na linoleovou kyselinu, kafr a vonné silice. Má uklidňující a relaxační účinky. Funguje jako antidepresivum. Používá se při výrobě parfémů, v aromaterapii, do relaxačních a masážních přípravků.
63. Licorice extract – lékořicový výtažek ‐ Lékořice – sladké na dřevo roste v jižní Evropě a v Asii. Obsahuje saponidy, flavonoidy, kumariny a esenciální oleje. Má uklidňující, protizánětlivé a projasňující účinky. V kosmetice se používá do přípravků na bělení a projasnění a na citlivou pleť.
64. Macadamia oil – olej z ořechu Makadamia – Stromy makadamia rostou v Austrálii a Indonésii. Olej se získává z ořechů a obsahuje 60% kyseliny oleové, kyselinu palmitovou, linolovou a linoleovou. Je významným zdrojem omega 3 a 6 mastných kyselin. Olej výrazně zjemňuje pleť a váže na sebe vlhkost. Pro svoji vysokou stabilitu proti oxidačním procesům se používá nejen jako emulgátor, ale i jako základ výživných a pěstících produktů.
65. Magnolia obovata bark extract - magnoliový výtažek. Domovem těchto rostlin je Japonsko. Zpracovává se kůra tohoto okrasného keře. Extrakt z kůry zvyšuje pevnost kůže, snižuje negativní účinky UV záření, klidní zarudnutou kůži. V kosmetice se používá do protivráskových přípravků a na zklidnění namáhané pleti.
66. Mango butter – Mangové máslo – Mangové stromy rostou hlavně v na Indii. Květy voní po konvalinkách, plody se nechávají 3‐6 měsíců uležet. Máslo z jádra mangového plodu má vysoký obsah mastných kyselin, má nízkou teplotu tání a dobře se vstřebává do kůže. Je ideálním a dobře stravitelným základem všech krémových přípravků na pěstění těla.
67. Matrimony vine ‐ kustovnice strom planě rostoucí v Maroku z jeho plodů se získává olej, který je velmi bohatý na vitamín E – významný antioxidant. Olej navrací suché pleti ztracenou rovnováhu, zpomaluje stárnutí a zkvalitňuje regeneraci. Napravuje rozštěpené konečky vlasů a zmírňuje lámavost nehtů. Výrazně zvláční i pleť poničenou opalováním.
68. Marshmalov rosa – ibišek červený ‐ extrakt z tropického květu ibišku má vysoký obsah ovocných kyselin, projasňuje a hydratuje pleť. Je bohatý na antokyany – flavonoidy, které dokážou chránit kůži před účinky škodlivého UV záření, a zamezuje poškození DNA v jádrech buněk. Vyhlazuje jemné vrásky, odstraní povrchové krusty a šupinky, stimuluje obnovu a omlazení pleti. Efekt Ibišku je výrazně antioxidační a výsledkem je zpomalení stárnutí pleti.
69. MDI Complex ® Extrak ze žraločí chrupavky – se získává specielním patentovaným výrobním procesem. MDI komplex brzdí činnost enzymů, které v pleti destruují kolagen. Po aplikaci se zlepší hydratace v extracelulárním matrix, předchází se tak tmavým kruhům pod očima, růžovce, a zmnožené žilní kresbě, zlepšuje se TEWL. Používá se do přípravků na citlivou, kuperózní a vyschlou pleť.
70. Menthol – mentol – se získává z Máty peprné, nebo se vyrábí synteticky. Nejvýznamnější účinek je navození chladivého efektu na kůži. Používá se do sprchových gelů, do pedikurních a poopalovacích přípravků.
71. Mulberry extract – Morušový výtažek – Moruše je domovem v subtropických a mírných podnebních pásmech. Zpracovává se kůra a kořen. Je bohatý na fenylflavony, kyselinu aspartovou, a vitamín C. Blokuje tvorbu tyrozinázy a tím zamezuje tmavnutí pleti. Používá se především do bělících přípravků.
72. Mushroom (fomes officinalis) extract – Výtažek z Fomes – houby, která roste na kůře stromů hlavně ve východní Evropě. Obsahuje polysacharidy a minerály, má adstringentní a hydratační účinek. Výborně pečuje o mastnou a porézní pleť. Dokáže zpevnit, hydratovat a stáhnout mastné póry.
73. Myrtle – myrta Je domovem ve středomoří. Květina štěstí a mládí. Výtažek aktivuje buněčné pochody, regeneruje a normalizuje biologické funkce. Rozšiřuje komunikaci mezi jednotlivými buňkami a posiluje a zlepšuje látkovou výměnu. Přidává se do kosmetických přípravků pro náročnou a stárnoucí pleť.
74. Orange Oil – Pomerančový olej – Pomeranče pocházejí z jihovýchodní Asie. Pomerančový olej se získává destilací pomerančových plodů párou. Obsahuje mimo jiné linonen, terpenoidy a nonylalkohol. Je to vynikající éterický olej, má antidepresivní a antistresové účinky. Používá se snad do všech kosmetických přípravků, zejména k aromaterapii a do parfémů.
75. Panthenol – Vitamín B5 – Kyselina pantotenová, má zvlhčující, změkčující a na klidnícím účinky. Používá se především k péči o spálenou, omrzlou a dráždivou pleť. V kosmetických přípravcích má velmi široké uplatnění. Ve vlasové, nehtové, tělové i obličejové péči. Nedocenitelný je v přípravcích na opalování.
76. Peanut oil – Arašídový olej – z podzemnice olejné. Podzemnice se pěstuje v Indii, Číně, Africe, Mexiku a střední Americe. Obsahuje 45% tuků a olej je bohatý na nenasycené mastné kyseliny. Především kyselinu palmitovou, olejovou, linolovou, arachinovou, vitamín E a další. Má velmi dobré mastící a klidnící účinky, proto má široké uplatnění v kosmetických přípravcích a masážních krémech.
77. Pearl Extract – Perlový koncentrát – Perly, jako symbol krásy, z minerálu aragonite, stopového množství proteinových sloučenin conchiolin a hedvábného fibroinu. Obsahují také vápník, fosfor, hořčík a soli křemíku. Aminokyseliny z perlového prášku vyživují pokožku, chrání před účinky povětrnostních vlivů a zpomalují stárnutí kůže. V kosmetice jsou výborným doplňkem pleťových krémů, masek, koncentrovaných intenzivních látek a také přípravků na tělo a vlasy.
78. PEG‐6 Caprylic/Capric Glycerides – speciální chemická látka účinná jako rozpouštědlo. Je to čirá tekutina, směs triglyceridů a kaprinové kyseliny. Používá se do kosmetických přípravků pro její schopnost kvalitně rozpustit a spojit všechny jednotlivé ingredience. Zabraňuje vysoušení pleti. Přidává se do čistících přípravků, vod po holení, koupelových pěn a šamponů.
79. Pink delight - motýlí keř zvaný také Himálajský šeřík se k nám rozšířil z Asie. Dokáže zachycovat volné radikály a brání předčasnému stárnutí pleti. Nezanedbatelné jsou i klidnící a protizánětlivé účinky. Má významné přírodní UVA a UVB ochranné látky využívané moderně v krémech na denní UV ochranu pleti. Specifická vůně se přidává i do parfémů.
80. Pisum sativum extract – hrách setý luštěnina, která se pěstuje ve velké části světa. Extrakt se získává ze semen hrachu. Obsahuje peptidy, které zpomalují degenerativní procesy kolagenu a elastinu, brání buňky proti volným radikálům. Posiluje pružnost a elasticitu, má dlouhodobé hydro-regulační schopnosti. V kosmetice se používá do zpevňujících a hydratačních přípravků a jako anti aging.
81. Pomegranate – granátové jablko výborně prospívá v teplém vlhkém klimatu. Extrakty zlepšují regeneraci a prospívají buňkám poničeným UV zářením. Nadměrným působením UV záření, může reagovat kůže podrážděním, nebo až lokálním zanícením. Granátové jablko je bohaté na rostlinné polyfenoly, které napomáhají regenerovat, pohlcují volné radikály, chrání mikrokapiláry, stimulují tvorbu keratinocytů v epidermis a zlepšují celkovou vitalitu.
82. Ribwort ‐ jitrocel kopinatý myší ouško – roste na každé louce, dříve se přikládal přímo na rány a spáleniny. Má vysoký obsah enzymů invertin a emulsin, které posilují tkáně a zabraňují jejich narušování. Je bohatý na hydratující polysacharidy, obsažené glykosidy působí jako antibiotika. V kosmetice využíváme jeho protizánětlivý účinek, posiluje i kolagenovou syntézu ve fibroblastech a zachycuje volné radikály.
83. Rose mallow – sléz, okrasa zahrádek, s latou modrofialových květů. Umí nejen zdobit venkovské zahrádky, ale dříve se přidával i do salátů. Ceníme si vysokého obsahu tříslovin, C vitamínu, na zachycení volných radikálů, má protizánětlivý a protidráždivý účinek, umí pomocí polysacharidů udržet dostatečně kvalitní hydrataci v horní vrstvě kůže.
84. Saccharides – sacharidy – vyrobené chemickou cestou, jsou velmi podobné přírodním sacharidům nacházejícím se v lidské kůži. Komplex sacharidů se na buňky v kůži váže jako magnet a zaručuje dlouhodobou fyziologickou hydrataci. Schopnost sacharidů intenzivně vázat vodu se využívá ve všech kosmetických přípravcích denní i noční péče a také v opalovacích krémech.
85. Salicylic acid – Kyselina salicylová – je beta hydroxi kyselina (BHA), která se dříve získávala z vrbové kůry. Dnes se připravuje synteticky. Používá se jako keratolytikum, na změkčení a na pročištění pórů. Má lehké antibakteriální a klidnící účinky. Používá se do přípravků pro nečistou a mastnou pleť, ke změkčení, odloučení a projasnění povrchové vrstvy kůže.
86. Shea butter – Bambucké máslo se získává z palmy karité, která je domovem v severní na Africe. Za studena vytlačený olej se pročišťuje přepouštěním přes jíl. Má vysoký obsah saponidů, dobře se vstřebává a má přírodní UV ochranu. Pro své výborné vlastnosti má v kosmetice široké uplatnění. Hlavně do krémů a opalovacích přípravků.
87. Siegesbeckia orientalis – keř rostoucí hlavně ve východní Asii. Listy vylučují látku podobnou aspirinu. Hlavní účinnou látkou je však darutozid, který stimuluje tvorbu kolagenu. Rostlina má lehké protizánětlivé účinky, vyrovnává kožní nerovnosti, zlepšuje hojení a elasticitu pleti. V kosmetice je vysoce ceněna schopnost zpevňovat kůži, účinek proti striím a keloidům. Nezanedbatelný je i anti aging účinek.
88. Sodium PCA ‐ sodná sůl, která se v těle běžně nachází. Funguje jako přírodní zvlhčující faktor. Pro své vynikající hydratující schopnosti a nízkou dráždivost i vůči sliznicím se přidává do kosmetických výrobků pro zvýšení a udržení optimální hydratace v kůži. Používá se do hydratačních krémů, pleťových vod, gelů a dalších přípravků pro zvýšení hydratace.
89. Soy Isoflavone – sojové izoflavony, se získávají ze sojových bobů. Jsou to významné fytoestrogeny, které pozitivně ovlivňují v kůži obsah kolagenu a elastinu a zpomalují stárnutí. Jejich lipolytický (tuko ‐rozpustný ) účinek se využívá v boji s celulitou. Ovlivňují i vytváření hmoty mezi kolagenem a elastinem tzv. matrix. Izoflavony se využívají do přípravků proti stárnutí a celulitě.
90. Squalene – squalen – se získává z olivového oleje. (Dříve se získával squalan z rybího tuku a žraločích jater.) Olej je čirý, a má vysokou stabilitu proti oxidaci. Je výborný pěstící ne příliš masný a dobře snášenlivý a kvalitně změkčuje. Přidává se proto do různých kosmetických přípravků k pěstění pleti, opalování i k masážím.
91. Subtilisin je enzym, patřící mezi proteázy – (enzymy bourající proteiny). Dříve se získával z bakterií, nyní se připravuje synteticky. Odstraňuje povrchové rohovité buňky kůže a tím zlepšuje průnik živin. Subtilisin má protivráskový, keratolytický účinek a zjemňuje pleť. Používá se jako peelingový, nebo také anti ‐age přípravek, zvláště na citlivou a křehkou pleť.
92. Tea tree oil – Čajovníkový olej – pochází z oblasti Austrálie, známe vice jak 200druhů. Olej je čirý lehce kafrové vůně, obsahuje tee tree olej a terpeny. Má především antiseptické a lehké analgetické účinky. Používá se jako přírodní dezinfekce, léčí kožní a nehtové infekce a klidní místa poraněná hmyzem. V kosmetice jej najdeme hlavně ve výrobcích na mastnou a aknózní pleť, v ústních vodách a přípravcích na nehty.
93. Theobroma cacao – kakaovník – domovem je Brazílie, dužnina plodu obsahuje cukr, pektinové látky, organické kyseliny, octovou, jablečnou a vinnou. Kakaové boby obsahují 50-60 % tuku, 14 % proteinu, 9 % škrobu, 4 % vlákniny, 5,6 % vody, 14 % volných dusíkatých látek, 6 % bezbarvé katechinové třísloviny, 3,5 % popelovin, 1,6 % teobrominu a fialové barvivo antocyanin. Pro svůj stimulační účinek pro tvorbu dopaminu se užívá hlavě ve wellness a SPA.
94. Trifolium pratense (clover) flower extract – Výtažek z květů červeného jetele. Jetel roste především v Evropě a západní Asii. Je velmi bohatý na izoflavony, má významný účinek proti ztenčování pleti. Posiluje tvorbu kolagenu a elastinu, je k pleti šetrný má protivráskový účinek. Používá se do regeneračních přípravků, především pro zralou pleť.
95. Ulva lactuca extract – výtažek ze zelené mořské řasy, který známe jako mořský jemný salát. Obsahuje bílkovinu, která se velmi podobá elastinu v kůži. Hydrolyzovaný protein této řasy posiluje kolagen a elastin, vyrovnává reliéf pleti a doává energii. Používá se do protivráskových přípravků a na posílení pleti.
96. Vitamin A / Retinol / Retinyl palmitate – významný protivráskový vitamín, v přírodě se vyskytuje jako prekurzor beta karoten. Stabilnější je pro kosmetiku retyl palmitat, který si kůže upraví do vitamínu A. tento vitamín je zodpovědný nejen za fungování kožních struktur, (řídí například olupování kůže). Zlepšuje kožní elasticitu, zpomaluje stárnutí a předčasné vrásky. Tento efekt se využívá v mnoha kosmetických přípravcích.
97. Vitamin C / L‐Ascorbic Acid – Levotočivá askorbová kyselina, se vyskytuje ve většině živých organismů. Je velmi nestabilní. Významně podporuje tvorbu kolagenu a činnost vitamínu E v těle. Zabraňuje negativním účinkům volných radikálů, působí protivráskově a bělí pleť. Používá se jako antioxidant, do regeneračních přípravků, a do opalovací kosmetiky.
98. Vitamin E / Tocopherol / Tocopheryl acetate – je nejvíce obsažený v rostlinných tucích, pšeničných klíčcích a v jahodách. Známe 4 tokoferoly a 4 tokorienoly. Je rozpustný v tuku, podporuje antioxidační obranu buněčných membrán. Zlepšuje buněčný metabolismus. Podporuje biologickou stabilitu buněk, vyhlazuje, hydratuje a zpevňuje pokožku. Má velmi široké použití, jak pro obličej a tělo, tak i pro vlasovou péči.
99. Vitis vinifera seed extract ‐ extrakt z vinných hroznů ‐ hroznové víno je jedno z nejcennějších druhů ovoce. Především semena jsou velmi bohatá na polyfenoly (procyanidin). Hrozny mají antioxidační, antialergický a aniartritický účinek. Chrání před účinky volných radikálů a jsou omlazovačem organismu. Mají blahodárné účinky na kapilární cévy v kůži. V kosmetice slouží jako anti‐aging, do obličejových, tělových a opalovacích přípravků.
100. Waltheria indica – exotická květina, rostoucí na Havaji, v Africe a Indii. Obsahuje flavonoidy a dále aktivně zpomaluje produkci melaninu pomocí blokátoru enzymů. Přidává se do přípravků na bělení a protivráskovou péči.
101. Wheat bran lipids – tuky z pšeničných otrub. Pšenice se pěstuje skoro po celém světě. Je bohatá na lipidy, bílkoviny, sacharidy, minerální látky a vitamíny. Pšeničné otruby mají vysoký obsah tuků a vitamínů v tucích rozpustných, především vitamín E. Pomáhají vytvořit přirozený ochranný film a vyhlazují kůži. Tuk se používá do kosmetických přípravků pro náročnou pleť a na kůži vystavovanou výrazným klimatickým změnám.
102. Wheat proteins – pšeničné proteiny, se získávají z obilek pšenice. Tato obilovina roste skoro po celém světě. Je bohatá na lipidy, bílkoviny, acharidy, minerály a vitamíny. Pšeničné proteiny tvoří na povrchu kůže ochranný film, mají lehké adstringentní účinky. Přidávají se do kosmetických produktů na zvlhčení kůže a na vyrovnání se s klimatickými změnami.
103. Willowherb vrbovka - úzkolistá, květina rumišť a spálenišť – používá se v čajích, odvarech na odstranění neklidu a napětí. V kosmetických přípravcích působí obsažené flavonoidy protizánětlivě, reguluje pomocí kyseliny tříslové tvorbu kožního mazu, vitamín C je kvalitní antioxidant a zvlhčuje díky obsaženým polysacharidům. Přidává se do přípravků na citlivou a náročnou pleť.
104. Witch hazel extract – Hamamelis Virginia, nebo také Vilín, je domovem v severní Americe. Extrakt je bohatý na esenciální oleje, třísloviny a saponiny. Zlepšuje mikrocirkulaci krve, tonizuje, osvěžuje, odplavuje toxiny a má adstringentní účinek. Používá se především do tonizačních vod a přípravků po holení.
105. Yeast extract kvasinkový extrakt – kvasinky patří do skupiny hub, používají se I při výrobě potravin (pivo chleba). Obsahují velmi cenné aminokyseliny, peptidy, polysacharidy, vitamíny řady B a minerální soli. Aktivují látkovou výměnu v buňkách, jsou zdrojem energie. Přidávají se do revitalizačních a energetických přípravků.
106. Zinc oxide – Chemická sloučenina ZnO, má krycí, adstringentní a lehce antiseptické účinky. Pohlcuje UVA a UVB záření. Je ideální sluneční clonou i pro malé děti. Používá se jako fyzikální ochrana do opalovacích přípravků i pro velmi malé děti
Zdroj: Janssen-beauty.cz Kosmetické ingredience Janssen.pdf (2,3 MB)