Jóga, sjednocení těla a mysli

 

Jóga je jednou z prevencí, kdy pomocí tělesných, relaxačních, dechových a dalších technik dojde k vyváženosti - harmonii potřeb člověka.

Praktikováním jógy přispíváme k dobré fyzické, psychické a duševní výkonnosti a celkové životní pohodě a spokojenosti


Co Vám terapie s jógou nabízí:

 

Nejprve si odpovězte na pár otázek:

 

  • chtěla by jste mít cvičení přizpůsobené Vašim možnostem, potřebám a momentální náladě?
  • chtěla by jste cvičit jógu, ale nevíte jak?
  • poznat zdraví životní styl?
  • osvojit si návyk správného dýchání?
  • chtěla by jste předcházet blokádám svalů ? (můžete si dopřát následnou masáž)
  • chtěla by jste si snadno zapamatovat cvičební pozice, asány?
  • chtěla by jste provést asánu na delší čas a cítit se v ní příjemně a uvolněně?
  • bydlíte v Rebešovicích a nechce se vám vyrážet z domu jen kvůli cvičení nebo trávit čas na cestě do center jógy?
  • chcete, aby čas, který platíte byl věnován jen vám?
  • naučit se vědomě cvičit a relaxovat?
  • zdravě rozpohybovat tělo?
  • vnímat jemné signály vnějšího i vnitřního těla?
  • realizovat změny v přístupu k vašemu dosavadnímu životu?

 

Jóga je výzva, se kterou máte možnost sebe sama zdokonalovat.

Začít můžete ve kterémkoliv věku.


 

Vaše tělo bude pružnější než dříve a vy budete připraveni i na další obtížnější pozice.

Postupem času se budete cítit při cvičení velmi příjemně.

 

Jak působí cvičení jógy na lidské tělo:

 

  • zvyšuje pružnost páteře a ohebnost kloubů
  • zlepšuje držení těla
  • prodlužuje život a zpomaluje stárnutí
  • posiluje dno pánevní
  • dostaví se protažení a posílení svalů, maziva v kloubech, posílení kostí
  • dostaví se správná distribuce kyslíku a živin ke každému tělesnému vláknu
  • zlepšení celkové rovnováhy
  • posiluje imunitní systém
  • stimulování endokrinních žláz (s vnitřním vylučováním)
  • zvyšuje kapacitu plic, posiluje srdeční činnosti
  • zlepšuje a reguluje činnost vnitřních orgánů
  • zlepšuje krevní oběh
  • pročišťuje lymfatický systém
  • přes fyzické cvičení zrelaxujete mysl a naleznete vnitřní mír

Jak působí cvičení jógy na lidskou psychiku:

  • zklidnění mysli
  • duševní klid, vnitřní svoboda a mír
  • spojení těla a mysli
  • vědomé uvolnění těla a mysli
  • naplnění energií a svěžestí
  • zlepšuje koncentraci soustředění a obohacuje lidské vědomí
  • propojení myšlenek s přítomným okamžikem
  • překonává negativní emoce a vlastnosti

 

Co můžete čekat od individuální jógy

 

První cvičební hodina obsahuje zjištění zdravotního stavu, rozbor Vašich pohybových návyků, zjišťování pohybové zdatnosti (nenahrazuje klinické, přístrojové, laboratorní ani jiné vyšetření lékařem - specialistou). Následuje vytvoření individuálního cvičebního plánu a první řízené meditace.

 

Při dalších setkáních:


Přivítání a krátké uvolnění:  Na začátek cvičební lekce je potřeba se celkově zklidnit. Vypustit z hlavy starosti. Pro tento účel nejlépe poslouží některá z krátkých relaxací na rozvíjení vnímání vlastního těla, případně koncentrace na dech, či zpěv manter.

 

Protahování: Vlastní fyzické tělo je potřeba připravit na cvičení. Vždy bychom měli udělat základní protahovací cviky, kterými protáhneme svaly, páteř a klouby v poloze na zádech. Tyty cviky jsou velmi důležité a neměly by být v žádném případě vynechávány. Svaly se sklonem ke zkracování je třeba nejdříve protáhnout a nastartovat. Svaly se sklonem k ochabnutí je třeba nejdříve posílit a probudit. Při posilování svalů se sklonem ke zkracování musíme brát ohled na to, že jejich síla nesmí vést k nerovnováze se svaly v opozici - toto posilování bude vždy relativně méně intenzivní.

 

Jógové pozice - asány: Po úvodní přípravě můžeme přikročit ke cvičení ásan podle dané dispozice těla. Některými cviky je třeba se zabývat dříve, jiné mohou přijít teprve později. Cvičíme proto, abychom odstranili nerovnováhu a rozvíjeli svoji kondici. Každá ásana má nějakou výchozí pozici, ze které vycházíme a také se do ní vracíme. Z toho důvodu je dobré si asánu nejdříve v mysli představit a naladit se na ni. Do pozice přecházíme pomalu, vědomě a v souladu s dechem. V pozici asány bývá výdrž a pak následuje stejně pomalý a klidný návrat do výchozí pozice. Asány se cvičí na podložce buď v sedě, v leže nebo ve stoji. Cvičíme vlastním tempem (každý máme jiný rytmus dechu). Některé z pozic jsou zpočátku nepříjemné nebo přímo nemožné, postupným nácvikem jednodušších asán a průpravných cviků, které na složitější asány tělo připraví se můžeme dobrat k tomu, že se v každé pozici dokážeme pak uvolnit. V józe se nevyplácí chvátat. Všechna cičení provádíme nenásilně. Ctíme první morální princip z Jamy: ahimsa - což znamená neubližování a to nejen ve vztahu k ostatním bytostem, k přírodě, životnímu prostředí, ale také k sobě. Nikdy netlačíme tělo za hranice svých možností. Pokud se v asáně necítíme pohodlně, pomalým pohybem z ní vyjdeme a zkusíme ji až příště. Nesoutěžíme, nehoníme se za úspěchem, jsme ke svému tělu citliví. Mezi jednotlivé cviky se zařazují fáze uvolnění a procítění účinků provedené asány, pocitů jako je teplo a chlad, tíže a lehkost, uvolnění...)

Dopad častého praktikování na fyzické tělo lze vypozorovat vcelku rychle tím, jak se svaly a klouby stávají flexibilnějšími. Cvičení jógy se stane přirozené, lehké a bez napětí. Pohyby budou klidné, pomalé a vyrovnané. Nikdo nemůže čekat, že to půjde hned.

Obtížnost cviků je postupně vzrůstající. Věnujme dostatek pozornosti i jednoduchým cvikům, postoupit ke cviku obtížnějšímu lze až po zvládnutí jeho lehčí varianty.

 

Cílem cvičení: - by měl být dobrý pocit ze cvičení jako takového - protažení a posílení těla, zlepšování kondice, případně ústup bolestí, zlepšení nálady, duševní svěžest. To hlavní co nás vede ke cvičení, nesmí být jen snaha provádění stále více pokročilých technik. Bereme cvičení jógy jako celostní harmonii pro tělo i duši, vědomé navázání kontaktu s naším tělem, získání energie, psychické rovnováhy, duševní potravy pro duchovní rozvoj.

 

Jógové sestavy: - jako například třeba Pozdrav slunci, který nacvičujeme postupně po částech a po sléze bez obměn pilujeme velmi jemné detaily. 

 

Uvolnění a relaxace: - velmi důležité nacvičování zklidnění mysli ( nebrat jako promarněný čas ležením, ale skvělou možnost uvolnění, zklidnění myšlenek, být sama se sebou), nacvičení koncentrace mysli na části těla a komunikace s tělem v poloze na zádech - Savasana. Při této (z prvu řízené) meditaci projdete myslí své tělo od palců na nohou, až ke svalům v obličeji. Chvíli relaxujeme a transformujeme se do zdravější, šťastnější osoby.

 

Sankalpa: - v průběhu relaxace myšlenkou vyslovíme naši tužbu, přání, záměr. Jedná se v zásadě o předsevzetí, pozitivní myšlenku, kterou si ve stavu uvolnění v mysli a pocitu pohody opakujeme a tím ji vkládáme do vědomí. Stane se naší součástí a posléze i realitou.

Každý by si měl svojí sankalpu sám stanovit. Měla by být pozitivní a vztahovat se k naší osobě. Sankalpu bychom neměli měnit, dokud se nevyplní.

Sankalpu bychom měli mít připravenou předem, nevymýšlet ji až během relaxace. Většinou se jedná o krátkou větu, která oznamuje skutečnost, které chceme dosáhnout. Například "jsem vyrovnaný a klidný,"  "soucítím se všemi bytostmi" apod. Nebo... "každé ráno cvičím pozdrav slunci.-)"

Sankalpu si v duchu s plnou soustředěností a procítěním třikrát zopakujeme. Musíme tomu, co říkáte věřit.

 

Pránájáma: - na úplný závěr (nebo i v průběhu cvičení) se provádí Pranajáma, což je cvičení vědomého dýchání a práce s pránou.

Cvičit pránájámu předpokládá umění uvědomovat si pránu, uvědomovat si dech a vztah mezi nimi. Není to nic jednoduchého a proto by toto cvičení mělo být od samého počátku nedílnou součástí praxe jógy.

 

Pránajáma je vědomé a volné usměrňování dechu (prána = dech, kosmická energie, ájáma = kontrolovat, regulovat).

Každým nádechem přijímáme nejen kyslík, ale i pránu. Prána je mnohem více než jen dech. Prána je kosmická energie, síla ve vesmíru, která tvoří, uchovává i mění. Je základním prvkem života a vědomí. Prána se nachází i v potravě. Proto je tak důležité přijímat zdravou a plnohodnotnou stravu. Cíleným usměrňováním prány v těle můžeme zlepšit vitalitu, zvýšit odolnost organismu, získat vnitřní klid, dosáhnout uvolnění i duševní čistoty.

Podle mytologie má každý tvor předem určenou délku života a počet dechů. Jogín si tedy vědomým prohloubením ale zpomalením dechu prodlužuje život.

 

Ahimsa: - nenásilí, neubližování

První morální princip jamy je neubližování, nenásilí.
Nikdy nikomu neubližujme fyzicky, verbálně, citově nebo mentálně. Neubližujme ani sobě.

Zamyšlení: Ač to některým přijde divné násilí a ubližování už vzniká v mysli (v myšlenkách), neodehrává se jen na fyzické úrovni, a proto  zkusme kontrolovat myšlenky již v zárodku. Ubližovat je možno i slovy. Rychleji se např. zapomíná facka než jedovatá slova, která jsou naplněna nenávistí. Každé negativní slovo či negativní názor o někom je vlastně pokusem o ubližování.
Každá negativní zpráva, která přichází z médií – televize a různých časopisů, často narušuje náš vnitřní mír, vyvolává strach, odsuzování, zoufalství,  beznaděj. Takový způsob sdělování zpráv je také ubližování. Pozitivní, milé, povzbuzující a inspirující zprávy by měly být zastoupeny co nejvíce. Bohužel, opak je pravdou.

 

Praktikováním jógy sjednocujeme všechny aspekty nás samých - fyzické, mentální, emocionální a duchovní -    a napomáháme odkrývat spojení k nám samým a nalézáme tak naši ryzí podstatu. V psychologii je tomu nejbližší termín kolektivní nadvědomí.

 

 

Doporučené rady:

  • Jestliže máte závažné zdravotní problémy, poraďte se s lékařem, zda-li je pro vás jóga vhodná
  • Když cvičíte doma odpočiňte si (v leže) nejméně 10-15 minut po každém cvičení. Připravte si deku na zakrytí ať neprochladnete.
  • Pokud vás zastihne bolest, vyčerpání, závratě, dušnost nebo jiné nepříjemné pocity, zpomalte nebo úplně přerušte cvičení a odpočiňte si
  • První tři dny menstruace vynechávejte obrácené polohy ( svíčka, stojka...) a také zátěž břicha ( pluh...)
  • Cvičte s vlastním tempem, přičemž začněte s jednoduššími ásany a pránajámy
  • Nikdy necvičte jógu po vydatném jídle. Váš žaludek a střeva by měla být trochu vyprázdněná. Je v pořádku, když se před cvičením napijete vody.
  • Cvičte vždy ve volném a pohodlném oblečení, nejlépe bavlněném, abyste umožnili tělu neomezený pohyb
  • Cvičte bez bot a pro cvičení použijte na podložku ručník
  • Vyvarujte se chyb ve cvičení, které vede k rozvoji vadného držení těla, či vážnějšímu poškození pohybového aparátu

Frekvence cvičení - lepší cvičit jednou týdně než vůbec.

Chceme-li vidět na svém těle pozitivní změny a cítit se dobře i po psychické stránce, je nutné cvičit 2-3x týdně.

  

Jaký je rozdíl mezi ásanami a gymnastikou?
Na rozdíl od gymnastických cvičení se ásany provádějí pomalu, abychom je mohli vědomě procítit. Není důležité množství cviků, ale samotná kvalita provedení. Před cvičením, mezi ním a po něm má být zařazena fáze vědomého tělesného i duševního uvolnění.

 

Pránájáma:

Tělesné účinky:

  • zachování a zlepšování tělesného zdraví
  • pročištění krve
  • zvýšení příjmu kyslíku
  • posílení plic a srdce
  • normalizace krevního tlaku
  • harmonizace a stabilizace nervového systému
  • podpora léčebných procesů a léčebné terapie
  • zvýšení odolnosti proti nákazám


Psychické účinky:

  • odstranění stresu, nervozity, depresí
  • zklidnění myšlenek a emocí
  • vnitřní vyrovnanost
  • rozpuštění energetických bloků


Duchovní účinky:

  • prohloubení meditace
  • probuzení a pročištění čaker (energetických center)
  • harmonizace energetických drah

 

Jóga nevyžaduje žádné náboženství, ale ani je nepopírá.

Jóga je vůči náboženstvím neutrální, může jim však být prospěšná.

Křesťan by se pak s její pomocí měl stát lepším křesťanem, hinduista lepším hinduistou ... a materialista? No ten asi po praktikování jógy materialistou nezůstane. Jóga totiž proniká až za obzory, za nimiž je jasné, že pouhé racionální chápání na jejich pochopení a přijetí nestačí.

 

JÓGA OČNÍCH SVALŮ

Oči mají svaly, které stejně jako jiné svaly potřebují procvičit. Slabé oční svaly mohou způsobit, že se oči při aktivitách, jako je například čtení rychleji unaví. Posílení těchto svalů pomáhá léčit a zdokonalit zrak. Následující článek ukáže, jak může oční jóga přispět ke zlepšení vidění a zdravému zraku.

  1. Zavřete oči a prsty si víckrát pohlaďte obočí, jemně si promasírujte spánky, ukazováčkem si promasírujte kořen nosu a vnitřní a vnější koutky očí.
  2. Krouživými pohyby si promasírujte čelo, prohrábněte si vlasy a prsty si rozhýbejte kůži na hlavě všemi směry.
  3. Třete si dlaně (energizujte), dokud nebudou příjemně teplé.
  4. Přikryjte si oči svými dlaněmi tak, aby jimi nepronikalo světlo, ale netlačte. Zavřete oči a vychutnejte si na pár minut tento příjemný stav.
  5. Sundejte ruce, otevřete oči, dívejte se před sebe do dálky přibližně 3-5 metrů a na imaginární plátno nakreslete očima vodorovnou čáru, nejdřív doprava potom doleva až na kraj oční periferie. Zopakujte to alespoň 8-10krát. Dbejte na to, abyste kreslili do dálky a ne před nosem, a aby se hýbaly jen vaše oči a ne hlava!
  6. Nyní nakreslete svislé čáry seshora dolů a zpět. Toto oční cvičení zopakujte 8 až 10krát.
  7. Teď nakreslete diagonální čáry z pravého horního do levého dolního rohu a zpět. Toto oční cvičení zopakujte 8 až 10krát.
  8. Nyní nakreslete diagonální čáry z levého horního do pravého dolního rohu a zpět. Toto oční cvičení zopakujte 8 až 10krát.
  9. Nyní si na plátno nakreslete ležatou osmičku, projděte ji celým svým zorným polem. Toto oční cvičení zopakujte 8 až 10krát.
  10. Jako závěrečný trénink očí napište svýma očima abecedu (nejlépe spojitými písmeny).
  11. Teď si na závěr zopakujte body číslo 2 a 3.

Tyto oční cviky je možné vykonávat víckrát za den, pokud jsou oči unavené, ale je možné se takto zbavit i mírné bolesti hlavy.

 nahoru

Co chceš, můžeš.

 

 

Člověk by si měl vždycky, bez ohledu na to, kolik má práce, najít čas na cvičení, tak jako na jídlo.

Mahatma Ghandhí

 

Každý člověk má tolik síly, tolik zdraví, štěstí a lásky, kolik ji má ve svém vědomí.

Mahatma Ghandhí

 

Byli jsme stvořeni, aby jsme milovali a byli milováni.

Matka Tereza

 

"Dnes udělám to,

co jiní neudělají,

takže zítra dokážu to,

co jiní nemůžou."

Jerry Rice - fotbalový hráč

 

Žít, to je nejvzácnější věc na světě, neboť většina lidí jenom existuje.

Wilde Oskar

 

 

Jeden gram praxe má vetší cenu než tuny teorie.

 

Když je žák pripraven, učitel prijde

 

 

"Měj úctu ke všem náboženstvím, ke každému božímu projevu, ke všem svatým místům.

Modli se všude se stejnou uctivostí, ať prodléváš v chrámu, synagoze, kostele či mešitě."

 

Každý den je jen jednou za život.

 

Sláva tomuto dnešnímu dni!

 
To on je život, život života: jeho kratičký běh obsahuje všechnu pravdu a skutečnost našeho bytí - blaženost růstu, slávu činů i lesk krásy a lásky.
Včerejšek je pouhý sen a zítřek pouhá představa, avšak dobře prožitý dnešek mění včerejšek v krásný sen a zítřek v představu plnou naděje.
A proto pohleď na tento den!

 

 

Slovo jóga pochází ze sanskrtu, jednoho z nejstarších jazyků světa. 

 

Jóga nevyžaduje žádné náboženství, ale ani je nepopírá.

 

Jóga je vůči náboženstvím neutrální, může jim však být prospěšná.

 

Křesťan by se pak s její pomocí měl stát lepším křesťanem, hinduista lepším hinduistou ... a materialista? No ten asi po praktikování jógy materialistou nezůstane.

 

Jóga sjednocuje všechny aspekty nás samých - fyzické, mentální, emocionální a duchovní a tak napomáhá odkrývat spojení k nám samým a nalézáme tak naši ryzí podstatu.

V psychologii je tomu nejbližší termín kolektivní nadvědomí.

 

Jóga proniká až za obzory, za nimiž je jasné, že pouhé racionální chápání na jejich pochopení a přijetí nestačí.

„Většina lidí si myslí, že stárnutí je nevratné, ale my víme, že v lidském vybavení  existuje mechanismus, který umožňuje tento proces obrátit. K tomu se používá úprava stravování, užívání antioxidantů, odstraňování toxinů z těla, tělesná cvičení, jóga, dechové techniky a meditace.“

Deepak Chopra

Smyslem cvičení je, aby se každý stal samostatným, pevným jedincem, který umí používat jógu v běžném životě.

Dočasně nebo pro zpestření může pomoci slovní doprovod učitele nebo relaxace za zvuku hudby.

Buď vítán každý, a v každém okamžiku, kdykoli k nám zavítáš